ראשי >בריאות
ויטמין D: מאור השמש לאור הזרקורים

 
 
נשימה נכונה

קורס החייאת תינוקות

 
 
ו 

לחץ דם

כיצד מודדים לחץ דם?

את לחץ הדם מודדים על עורק. עוצרים את לחץ הדם עם שרוול שמנפחים בו אוויר מניחים סטטוסקופ ואז משחררים את לחץ האוויר לאט לאט עד לנקודה שבה נשמע דרך הסטטוסקופ איזושהי איוושה והיא למעשה הפריצה הראשונה של הדם בעורק וזה לחץ דם סיסטולי. ממשיכים לשחרר את לחץ האוויר ואז יש הפסקה כמעט מלאה של מה ששומעים כיוון שהדם כבר זורם כמעט במלואו בעורק, כי אין עליו כבר לחץ, עד שמגיעים שוב לאיוושה קלה שזה סוף הצליל המסמן שהדם כבר זורם בחופשיות וזה לחץ הדם הדיאסטולי.

לחץ דם סיסטולי = כיווץ הלב (כיווץ החדרים). טווח לחץ יכול להיות 90-140. כאשר הלב מתכווץ יש לחץ בחדר השמאלי והדם הולך לאבי העורקים וכשהוא מצליח לפרוץ את המחסום של שרוול האוויר אז זה יהיה הלחץ הסיסטולי. אורך הזמן של הסיסטולה הוא 0.12 שניות עבור 60 פעימות בדקה.

לחץ דם דיאסטולי = לב רפוי. טווח יכול להיות 60-90. אורך הזמן של הדיאסטולה הוא 0.88 שניות עבור 60 פעימות בדקה. לחץ דם זה מייצג את מצב העורקים בזמן הרפיית הלב.

בכל שנייה יש קצת כיווץ של הלב (סיסטולה) וכל השאר זה ההרפיה (דיאסטולה), זמן ההרפיה הזה מאוד חשוב וצריך שתהיה חלוקה בין זמן הכיווץ לזמן ההרפיה כפי שכתבנו קודם, על מנת שלא נגיע למצב של כיווצים מתמידים של הלב. אם אין זמן דיאסטולה ללב, אז הוא כל הזמן יהיה במצב של כיווצים.

לחץ דם אידאלי הוא 80/120לקישורים נוספים...
שומר מסך
חגי ישראל
אופס
לתמונות נוספות...